Miód akacjowy
Nazywany najjaśniejszym miodem pośród pozostałych rodzajów tego smakowitego produktu. Jest doskonały na stany przemęczenia i osłabienia, wesprze Twój organizm również podczas problemów z układem pokarmowym. Jest wyśmienity na kojenie niedomagań dróg oddechowych podczas alergii lub przeziębienia. Inne jego odcienie to biel, lekko kremowa barwa a także odcień bezbarwny – jest to jeden z najsłodszych miodów, bardzo lubiany przez dzieci i młodzież a także seniorów. Jest to jedyny rodzaj miodu możliwy do podania osobom z lekką postacią cukrzycy. Dzięki swym właściwościom antybakteryjnym wspomaga nerki i minimalizuje powstawanie kamieni żółciowych.
Bogactwo wyrobów pszczelich potrafi zaskoczyć. I to pozytywnie. W końcu sam miód można podzielić na przynajmniej kilkanaście różnych rodzajów i jednym z nich zajmiemy się właśnie teraz. Mowa oczywiście o miodzie akacjowym, który jest bardzo interesującym produktem. Dlaczego? Z kilku względów: wyróżnia się kolorem i smakiem, a także swoim składem. Jednak o jego wyjątkowości warto przekonać się na własnym przykładzie, do czego serdecznie Was zachęcamy. Takie uzupełnienie codziennej diety będzie nie tylko smaczne, ale również zdrowe, co jest najlepszym połączeniem. Dodajmy do tego stosunkowo niewielką cenę, jaką trzeba zapłacić za litr miodu akacjowego, a otrzymamy wspaniały produkt, który powinien znaleźć się w każdej kuchni.
Pochodzenie miodu akacjowego
Rodzaj miodu określa się poprzez jego pochodzenie. Innymi słowy, typ produktu zależy od kwiatów, drzew oraz roślin, z których został zebrany nektar służący do jego produkcji. I tak jest właśnie w przypadku miodu akacjowego, który pozyskiwany jest w okresie kwitnienia tak zwanej białej lipy, czyli inaczej robinii akacjowej albo po prostu akacji. Przekłada się to bezpośrednio na aromat miodu, w którym można wyraźnie wyczuć delikatne nutki zapachowe kwiatów akacji. Produkt pozyskuje się wiosną i wczesnym latem, czyli w okresie kwitnienia tego drzewa, więc jest to jeden z wcześniej zbieranych miodów. Z kolei dość duże skupiska akacji w Polsce sprawiają, że jest to zdecydowanie popularniejszy produkt pasieczny, co widać także w naszej ofercie sklepu, gdzie zajmuje bardzo ważne miejsce. Jednak ta popularność nie wynika tylko z łatwej dostępności, ale również z wyjątkowych właściwości miodu, który ma pozytywny wpływ na ludzki organizm oraz samopoczucie.
Skład miodu akacjowego
O wyjątkowości pszczelich wyrobów świadczy ich skład, a ten przekłada się bezpośrednio na prozdrowotne właściwości produktów. Nie inaczej jest w przypadku miodu akacjowego, które składniki tworzą naturalny i jednocześnie pyszny suplement diety. Co ważne, pozytywne działanie miodów to nie chwyt marketingowy, ale potwierdzone wieloma badaniami opinie lekarzy i farmaceutów. My, jako wieloletni pszczelarze i właściciele ekologicznej pasieki, podpisujemy się pod tym całym sercem, bo zastosowanie miodów jest nie do przecenienia. Ale po kolei.
Miód akacjowy zawiera w swoim składzie całe bogactwo witamin, z których najważniejsze to bez wątpienia:
- witamina A,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12).
- witamina C.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ można w nim znaleźć także łatwo przyswajalne minerały, w tym:
- kobalt,
- mangan,
- magnez,
- wapń,
- fosfor,
- żelazo,
- potas.
Do tego dochodzą również niewielkie ilości kwasu foliowego i pantotenowego oraz biotyny. Jednak zdecydowanie najliczniejszą grupę składników odżywczych w miodzie stanowią węglowodany, w tym cukry proste: fruktoza i glukoza, dzięki czemu jest to bardzo odżywcze uzupełnienie każdej diety. Nie można też zapominać o dużej liczbie kwasów organicznych (np. jabłkowym, cytrynowym), które odpowiadają za przyjemny w odbiorze smak i zapach miodów akacjowych. I wreszcie o ostatecznym aromacie decydują także olejki eteryczne, których też jest tutaj całkiem sporo. Całkowita liczba związków aromatycznych przekracza 50, co świadczy o niezwykle intensywnym, ale również przyjemnym zapachu miodów akacjowych.
Smak, zapach, konsystencja i kolor miodów akacjowych
O walorach smakowych i aromatycznych miodu nektarowego już trochę wspomnieliśmy, ale warto ten temat rozwinąć, bo od tego zależy często ostateczny odbiór produktów. I tak duża liczba olejków eterycznych wpływa na aromat miodu, który jest przyjemny, z wyczuwalną nutką kwiatów akacji. Smak również jest miły w odbiorze, bo miód akacjowy należy do wyjątkowo słodkich produktów, dzięki czemu chętnie sięgają po niego najmłodsi. Dodatkowym atutem tej słodyczy jest łatwość zastąpienia cukru białego miodem w swojej codziennej diecie. Warto w tym momencie wspomnieć, że miód akacjowy może być stosowany przez osoby z lekką cukrzycą, więc nie muszą one rezygnować z darów natury z powodu swojej choroby. Jednak miód akacjowy wyróżnia się przede wszystkim kolorem, który jest wyjątkowo jasny, a czasami wręcz bezbarwny. Z kolei jego konsystencja jest lekka i płynna i — co ważne — duża zawartość cukrów prostych opóźnia proces krystalizacji, więc osoby, które nie przepadają za tą formą produktu, powinny bez wątpienia sięgnąć po miód akacjowy. A skoro już o krystalizacji mowa, to w tym wydaniu miód przyjmuje kremową konsystencję i taki sam odcień.
Miód akacjowy - właściwości i zastosowanie
Chociaż miody to smaczny dodatek do codziennej diety, to wiele osób sięga po nie ze względu na właściwości lecznicze. Większość produktów pszczelich wykazuje podobne działanie, jednak piękno tkwi w szczegółach i tak samo jest w tym przypadku. Właściwości produktu zależą w dużej mierze od rodzaju nektaru, czyli rodzaju roślin, z których został on pozyskany. W związku z tym każdy miód trochę się od siebie różni i wykazuje trochę inne cechy. A jakie właściwości wykazuje miód akacjowy? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, więc nic dziwnego, że zyskał tak dużą popularność pośród naszych odbiorców.
Najważniejsze właściwości lecznicze, to:
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- wzmocnienie organizmu w okresie rekonwalescencji oraz w stanach przewlekłego zmęczenia (fizycznego i psychicznego),
- właściwości antyseptyczne (niszczenie drobnoustrojów),
- pozytywny wpływ na układ krwionośny,
- leczenie zaburzeń pokarmowych i trawiennych,
- detoksykacja wątroby,
- uspokojenie i ogólny pozytywny wpływ na układ nerwowy,
- leczenie bezsenności,
- działanie moczopędne,
- stany zapalne dolnych i górnych dróg oddechowych.
Miód akacjowy stosuje się również zewnętrznie, np. jako bazę w domowych maseczkach. Działa bardzo dobrze na kondycję skóry, włosów i paznokci. A dzięki działaniu przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym sprawdza się szczególnie przy stanach zapalnych oraz w leczeniu różnego rodzaju zakażeń.
Jak stosować miód akacjowy nektarowy?
Miód akacjowy ma szerokie zastosowanie i jest łatwo dostępny, więc nic dziwnego, że można go spotkać w wielu domach. Jednak czasami jego potencjał nie jest w pełni wykorzystany, przez co działanie jest mniejsze niż spodziewane. Jak więc stosować miód akacjowy, aby mieć pewność, że dostarczamy sobie odpowiednią dawkę składników odżywczych. Po pierwsze, warto spożywać miód akacjowy pojedynczo, np. w formie naturalnego suplementu diety. Niech będzie to przynajmniej jedna mała łyżeczka samego płynu dziennie, co już będzie miało dobry wpływ na organizm. Dodatkowo można nim zastąpić biały cukier, który jest przecież największym wrogiem zdrowego trybu życia. I nie musi to być wcale gwałtowna zmiana, bo wystarczy zacząć słodzić napoje miodem lub dodawać go do swoich ulubionych deserów. Proste, ale skuteczne. A co z zalecaną dawką? Miód akacjowy to produkt całkowicie naturalny, więc nie można go przedawkować. Jedynie osoby, które są uczulone na produkty pszczele, powinny bacznie obserwować reakcję swojego organizmu. Zaleca się także takie samo podejście przy testowaniu nowych rodzajów miodu. Dlaczego? Bo, o ile może nie występować uczulenie na same wyroby pasieczne, o tyle może pojawić się reakcja na olejki eteryczne danej rośliny. Oczywiście, to bardzo rzadkie sytuacje, ale warto o nich pamiętać.
Miód akacjowy - cena
Miód akacjowy jest stosunkowo łatwy w pozyskiwaniu, co wpływa pozytywnie na jego cenę, bo ta jest raczej niska. Niewielkie słoiczki jasnozłocistego płynu można dostać już za kilka złotych. Jednak należy pamiętać, że ta kwota uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest ekologiczność pasieki, w której jest produkowany miód, ponieważ im bardziej naturalne warunki pozyskania, tym wyższa cena. Kolejnym elementem wpływającym na cenę zakupu jest sposób prezentacji produktu, bo miody akacjowe można nabyć w prostych lub ozdobnych szklanych słoikach oraz naczyniach ceramicznych. Skąd taka różnorodność? W naszym sklepie internetowym prezentujemy pomysły na oryginalne prezenty, a oryginalność związana jest często ze sposobem pakowania. Dlatego też dajemy klientom wybór, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Miód akacjowy na prezent dla bliskiej osoby
Jak wspomnieliśmy wyżej, nasz sklep internetowy prezentuje setki inspiracji na prezenty dla swoich bliskich. W końcu każdy lubi łączyć przyjemne z pożytecznym, czego zdrowe i smaczne miody są najlepszym przykładem. Co więcej, taki dekoracyjny pojemnik można później wykorzystać na różne sposoby, więc prezent staje się bardziej uniwersalny i praktyczny. A dlaczego miody są dobrym pomysłem na podarunek? Odpowiedzią są życzenia dla jubilata. W końcu wręczając komuś prezent, życzymy mu równocześnie dobrego zdrowia i długiego życia. Niech więc nie będą to tylko puste słowa. Warto podkreślić wagę składanych życzeń odpowiednim upominkiem, który takie życie i zdrowie zapewni. A tej roli miód akacjowy sprawdzi się po prostu doskonale. Jeśli więc szukasz oryginalnego prezentu, który sprawi radość obdarowanej osobie, to zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Mamy pewność, że nasza oferta trafi w każdy gust.