Pszczoły obdarzają nas wieloma cennymi produktami, które wykazują korzystny wpływają na organizm człowieka. Kolejnym produktem wartym szczególnej uwagi jest pierzga pszczela, zwana również chlebem pszczelim. Rodzina pszczela oprócz miodu, potrzebuję do swojego rozwoju m.in. pyłku kwiatowego, który stanowi dla niej bogate źródło białka oraz dostarcza cennych składników odżywczych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Jednak aby pszczoły mogły w pełni wykorzystać odżywcze właściwości pyłku kwiatowego, muszą go sobie odpowiednio przygotować. Wynika to z faktu, iż wierzchnia warstwa ziarna pyłku kwiatowego składa się z bardzo twardej i wytrzymałej osłony, mogącej przetrwać bardzo niekorzystne warunki zewnętrzne.
Jak wiadomo pszczoły odwiedzając kwiaty w poszukiwaniu nektaru, przy okazji zostają oprószone pyłkiem kwiatowym. Czyszcząc się zbierają ziarenka pyłku, mieszają je z nektarem, dodają własne enzymy, a następnie zlepiają pyłki ze sobą formując postać większej granulki. Dalej granulka umieszczana jest w specjalnych koszyczkach znajdujących się na tylnej parze nóg. Po powrocie do ula pyłek jest składany w komórkach plastra, rozdrabiany i zagęszczany. Następnie pszczoły dodają bakterie kwasu mlekowego i w końcu komórka zostaje szczelnie zamknięta niewielką ilością miodu. W beztlenowych warunkach, pod wpływem fermentacji kwasu mlekowego, wierzchnia okrywa pyłku częściowo pęka, sprawiając, że drogocenne substancje zawarte wewnątrz pyłku stają się całkowicie dostępne.
Pyłek kwiatowy, a co za tym idzie pierzga pszczela, kryje w swoim wnętrzu olbrzymie bogactwo. Zawarte w są w niej białka, w tym aminokwasy egzogenne, które są niezbędne do budowy ludzkiego białka. Znajdują się tam również lipidy, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz fitosterole, a także kwasy nukleinowe, enzymy, flawonoidy, związki fenolowe oraz cukry. Pierzga pszczela to bogactwo witamin tj.: B1, B2, B3, B8, B12, C, A, PP, E, D, K, H, makroelementów: sód, potas, magnez, wapń, oraz fosfor, a także mikroelementów: mangan, żelazo, nikiel, miedź, cynk, kobalt. Warto wspomnieć, że pyłek kwiatowy przetworzony przez pszczoły do postaci pierzgi, jest zdecydowanie w większym stopniu przyswajalny przez organizm człowieka.
Pierzga pszczela może być szczególnie polecana w profilaktyce zdrowotnej zapobiegającej wielu schorzeniom cywilizacyjnym tj.: stany zmęczenia, obniżonego nastroju, niepokoju, wyczerpania, a nawet depresji. Zalecana jest także w rekonwalescencji po przewlekłych i wyniszczających chorobach, w tym także zakaźnych. Zaleca się stosowanie pierzgi w celu uzupełnienia w organizmie niedoborów witamin i białka, w szczególności gdy mamy do czynienia z dietą niskobiałkową, ubogą w witaminy lub w przypadku kiedy występuję zwiększone zapotrzebowanie fizjologiczne na wspomniane składniki np. podczas ciąży lub uprawiania sportów wysiłkowych.
Pierzga pszczela występują najczęściej pod postacią granulek kształtem i wielkości odzwierciedlającą komórkę plastra, w której została zmagazynowana przez pszczoły. Cechują się charakterystycznym kwaśno-słodkawym smakiem.
Nasza firma postanowiła przygotować dla Państwa Pierzgę pszczelą w formie słodkiej przekąski. Pierzga pszczela została otoczona słodką polewą o smaku Cytrynowym. Stworzyliśmy niepowtarzalny, bardzo zdrowy i smaczny produkt do codziennego stosowania.
Składniki
pierzga (48,8%), cukier, zagęszczony sok cytryn - proszek (1,4%), syrop glukozowy.
wartość odżywcza
Wartości odżywcze dla 100g produktu
- Wartość energetyczna 1445 kJ/341 kcal
- Tłuszcz 0,78 g
- w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0 g
- Węglowodany 70 g
- w tym cukry 66 g
- Błonnik 4,9 g
- Białko 11 g
- Sól 0 g