Menu

0

0,00 zł

kategorie

+

Porady - dowiedz się więcej o miodzie i nie tylko

/ Blog / Porady / Ciekawostki o miodzie

ciekawostki-o-miodzie.jpg

02

Sie

Ciekawostki o miodzie

Okres wakacyjny to przede wszystkim czas relaksu i odpoczynku. Dlatego też dzisiaj przychodzimy do Was z nieco luźniejszym tematem, czyli artykułem o miodowych ciekawostkach. A jest ich całkiem sporo, co nie powinno dziwić, ponieważ tak długa i bogata historia musi obfitować w mnóstwo interesujących faktów i zdarzeń. Przytoczymy je niżej. Kto wie, kiedy taka wiedza może Ci się przydać? Może zaskoczysz nią swojego wuja podczas rodzinnego obiadu, a może wygrasz dużą nagrodę w telewizyjnym teleturnieju? Może zachęci Cię to dalszego, samodzielnego zgłębiania tematu, a może z jeszcze większą ochotą sięgniesz po miodowe produkty? Możliwości jest mnóstwo, a jeszcze więcej jest samych ciekawostek. Zainteresowany/a? W takim razie serdecznie zachęcamy do lektury - poznaj ciekawostki o miodzie.

Pracowite pszczoły miodne

 1. Z jednego ula można zebrać w ciągu roku od 15 do 45 kilogramów miodu. Jednak, aby wytworzyć zaledwie 1 kg miodu, pszczoły muszą zebrać nektar z ok. 4 milionów kwiatów.
 2. Pszczoła w ciągu całego swojego życia wytwarza zaledwie jedną łyżeczkę miodu.
 3. Miód to jeden z najstarszych produktów spożywczych na ziemi i jest produkowany przez pszczoły od przeszło 100 milionów lat.
 4. Podczas jednego lotu pszczoła odwiedza od 50 do 100 roślin.
 5. Jeden kurs to ok. 3km lotu.
 6. Aby zebrać 1 kg miodu pszczoły muszą przelecieć łącznie ok. 100.000 km - to tak, jakby 2,5-krotnie poleciały dookoła świata.
 7. Pszczoła porusza skrzydłami ok. 12.000 razy na minutę.
 8. Pszczoły porozumiewają się ze sobą za pomocą tańca. W ten sposób mogą przekazać informacje o zapasach w ulu lub zagrożeniach.
 9. Najmniejszymi na świecie pszczołami są pszczoły karłowate, zwane też karliczkami, gdyż osiągają maksymalnie 10 mm wielkości. Z kolei największymi pszczołami są pszczoły górskie, które mogą osiągnąć rozmiar nawet 3 cm.
 10. Pszczoła umiera po użądleniu.

Miodowe rekordy

 1. Najstarszy znaleziony plaster miodu (skamieniały) ma ok. 3 mln lat.
 2. Najdroższy miód na świecie kosztuje nawet 7.000 euro za kilogram i pochodzi z Turcji.
 3. Miód jest jedynym produktem spożywczym, który się nie psuje, a w grobowcach egipskich faraonów znaleziono miody, które nadal nadawały się do spożycia.
 4. Najstarsze ślady pszczelarstwa w Polsce pochodzą sprzed 2.000 lat.
 5. Jedną z najzdrowszych odmian miodu jest miód manuka, który pochodzi z Nowej Zelandii.

Prozdrowotne właściwości miodu

 1. Miód był nazywany płynnym złotem i nektarem bogów ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, które doceniali już starożytni.
 2. Właściwości zdrowotne i lecznicze zależą przede wszystkim od rodzaju miodu, ale każda jego odmiana to prawdziwa bomba witaminowa.
 3. Miód ma PH zbliżone do ludzkiej skóry, więc można go stosować bezpośrednio na ciało (np. w formie naturalnych maseczek).
 4. Miód to składnik wielu kosmetyków do codziennej pielęgnacji ciała.
 5. Starożytny filozof miał złotą zasadę, która odpowiadała za dobre zdrowie: "z zewnątrz olej, a do wewnątrz miód".
 6. Miód nie powinien być podgrzewany, ponieważ wtedy traci większość cennych właściwości.
 7. Herbata z miodem pomaga na...kaca :).
 8. Miód doskonale konserwuje, a w starożytności używano go m.in. do balsamowania zwłok.
 9. Miód działa niczym eliksir młodości, zwłaszcza gdy jego spożywanie połączy się ze stosowaniem zewnętrznym.
 10. Miód szybko wzmacnia organizm i regeneruje go po aktywności fizycznej, co docenili już starożytni Olimpijczycy.

Inne ciekawostki o miodzie

 1. W średniowiecznych Niemczech ludność płaciła daniny z miodu.
 2. Nie tylko pszczoły produkują miód, ponieważ robią to także m.in. osy. Niestety, tylko pszczeli miód nadaje się do spożycia przez człowieka.
 3. Krystalizacja miodu to naturalne zjawisko, które nie wpływa na jego jakość oraz właściwości prozdrowotne.
 4. W Ontario w Kanadzie przeprowadza się w zawody w zapuszczaniu tzw. "pszczelej brody". W tym celu pod brodą umieszcza się królową i pozwala pozostałym pszczołom osiadać na twarzy.
 5. Termin "miodowy miesiąc" wywodzi się już ze starożytności. Na weselnych stołach naszych przodków stawiano miód, a nowożeńcom zalecano jego spożycie w trakcie pierwszego miesiąca małżeństwa.
 6. Słowo "miód" wywodzi się z języka żydowskiego i można je przetłumaczyć jako: "obdarzony magią" lub "czary".
 7. Smak i kolor miodu zależne są od rodzaju zebranego nektaru.
 8. Można wyróżnić wiele rodzajów miodu, a w Polsce najpopularniejsze są: miód lipowy, miód gryczany, miód spadziowy oraz miód wielokwiatowy.


Jak widać historia miodu sięga odległych czasów i już nasi przodkowie doceniali jego cudowne właściwości prozdrowotne i kosmetyczne. Obecnie cieszy się on coraz większą popularnością, co bardzo nas cieszy, ponieważ każdy słoiczek tego złocistego nektaru, to największe wsparcie dla zdrowia i samopoczucia. W związku z tym po miód warto sięgać nie tylko w okresie wzmożonej zachorowalności na przeziębienia, a przez cały rok. I oczywiście, warto także dbać o naszych pszczelich przyjaciół, bez których nie moglibyśmy cieszyć się tym cudownym specyfikiem. Jeżeli i Ty należysz do fanów miodu, to koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz tysiące różnych produktów pszczelich.

oceń artykuł

Średnia 5.00 z 1

Czy na pewno ocenić artykuł na 5?
Tak
/
Nie
article image

30

Maj

Jak używać miodu w zabiegach kosmetycznych?

Miód to produkt, który można wykorzystać na wiele sposobów. Możesz go dodawać do herbaty lub po prostu spożywać samodzielnie. Możesz go także stosować w pielęgnacji skóry

czytaj więcej
article image

14

Maj

F&Q czyli najczęstsze pytania o miód

Często dostajemy e-maile i wiadomości na temat miodu, dlatego w tym wpisie zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i sprawdzamy, jaki gatunek miodu jest najzdrowszy

czytaj więcej
article image

06

Maj

Co kupić na Dzień Matki?

Co kupić na Dzień Matki? Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że najwyższy czas pomyśleć o tym, co kupić w prezencie z tej okazji.

czytaj więcej