Menu

0

0,00 zł

kategorie

+

Pokaż filtry i kategorie

Kategorie produktów

Filtry

Kolor

Zobacz na instagramie

/  

Polski miód

 /  Miód gryczany

Miód gryczany

  • Cena (zł)
Znaleziono 6 produktów
Znaleziono 6 produktów

Miód gryczany

Rozpoznacie go po ciemnej barwie odróżniającej go od pozostałych rodzajów. Jego barwa oscyluje gdzieś w odcieniach mocniejszej herbaty; posiada silny kwiatowy aromat. Ten rodzaj miodu dedykowany jest m. in. dla seniorów i najmłodszych. Rutyna zawarta w miodzie gryczanym idealnie sprawdza się w trosce o układ krwionośny, a także minimalizuje zmiany miażdżycowe zachodzące w organizmie człowieka. W młodym i dorosłym organizmie wspomaga serce ale również układ nerwowy – kojąc stany napięciowe i liczne stresy. Korzystnie wpływa na słuch, pamięć i wzrok. Dodać należy, że ten rodzaj miodu świetnie wpływa na skórę, jej nawilżenie i wygładzenie.

Miód gryczany należy do tej kategorii wyrobów pszczelich, obok których nie sposób przejść obojętnie. Miód z gryki zwraca na siebie uwagę charakterystycznym smakiem i kolorem oraz właściwościami, więc nic dziwnego, że staje się coraz popularniejszy wśród naszych klientów. Dodatkowo jest to bardzo uniwersalna propozycja, po którą mogą sięgnąć osoby w każdym wieku. My sami — jako pszczelarze z wieloletnim doświadczeniem, ale również miłośnicy miodu — chętnie po niego sięgamy, ponieważ zawsze znajdzie zastosowanie w naszych domach. Dodatek do herbaty albo deseru? Dlaczego nie!? A może naturalny suplement diety? Jak najbardziej! Spoiwo dla popołudniowej przekąski, osłoda gorzkich potraw, a może zdrowy zamiennik szkodliwych cukrów? Miód gryczany ma dziesiątki zastosowań, a każde z nich jest więcej niż dobre. Sprawdź sam, dlaczego warto mieć w domu słoiczek tego nietypowego miodu.

Kolor, smak, zapach i konsystencja miodu gryczanego

Miód gryczany to nietypowy produkt, który zaskakuje nas pod wieloma względami. Pszczoły pozyskują nektar do jego produkcji z kwiatów gryki, które (jak pamiętamy ze wstępu do "Pana Tadeusza") są białe, jak śnieg. Jednak wyrób końcowy, czyli właśnie miód gryczany to całkowicie inna paleta kolorów, a jego barwę można określić jako wyjątkowo ciemną, podobną do długo parzonej herbaty. Co więcej, jeśli słoik będziesz przechowywać w zamknięciu, z dala od naturalnego światła, to płyn przybierze jeszcze ciemniejszy, prawie czarny odcień. Już to może zaskoczyć, szczególnie osoby przyzwyczajone do złocistego koloru miodów. W parze z intensywnym odcieniem idzie tutaj mocny zapach, w którym można wyczuć wyraźne nuty kwiatowe. Dzięki temu miód gryczany świetnie sprawdza się w kuchni, jako dodatek do potraw, ponieważ jest bardzo aromatyczny i nie traci tej właściwości podczas gotowania. Jednak nie sprawdzi się w przypadku każdego dania, ponieważ smak miodu gryczanego jest bardzo specyficzny — słodki, a jednocześnie ostry i lekko piekący. W związku z tym nie wszystkie osoby staną się jego fanem. Jednak nie da się ukryć, że miód z gryki ma sporo oddanych zwolenników, właśnie z powodu dość nietypowego posmaku. I wreszcie konsystencja produktu, która przybiera dwie formy: półpłynną przed krystalizacją oraz gruboziarnistą i kremową po niej. W tym miejscu warto wspomnieć, że miód gryczany krystalizuje się dość wolno, co jest sporą zaletą dla osób nieprzepadających za tą drugą odmianą. Jednak nie można zapominać, że jest to całkowicie naturalny proces, który nie wpływa na właściwości lecznicze miodu.

Właściwości lecznicze miodu gryczanego

Każdy miód to naturalne lekarstwo, które było stosowane w medycynie ludowej już od wielu wieków. Obecnie coraz więcej osób chętniej sięga po naturalną suplementację mającą na celu wspomóc właściwe funkcjonowanie organizmu. I chociaż wszystkie wyroby pszczele zawierają w sobie szereg witamin, minerałów, biopierwiastków i innych substancji odżywczych, to ich proporcje oraz ilość mogą się różnić w zależności od rodzaju produktu. Jeśli chcesz po prostu wzmocnić swoje ciało i zapewnić sobie dostęp do sporej dawki składników aktywnych, to w zasadzie nie ma większego znaczenia, który miód wybierzesz, ponieważ każdy z nich sprawdzi się doskonale w takiej roli. Jednak, jeżeli zależy Ci na zwalczaniu konkretnej dolegliwości zdrowotnej, to wtedy warto zastanowić się nad wyborem rodzaju miodu, aby jego wpływ był jak najlepszy. A kiedy sięgnąć po miód gryczany? Ten produkt jest szczególnie polecany w kilku przypadkach.

Wybierz miód gryczany, gdy:

  • chcesz zwiększyć przyswajalność witaminy C i minerałów,
  • chcesz poprawić funkcjonowanie układu krwionośnego (np. poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych),
  • chorujesz na miażdżycę,
  • szukasz naturalnych metod w leczeniu niedokrwistości,
  • zmagasz się z problemami skórnymi (rutyna zawarta w miodzie gryczanym przyspiesza gojenie ran),
  • nie masz apetytu (miód jest wysokokaloryczny i dobrze odżywia),
  • grozi Ci osłabienie organizmu (np. w okresie jesienno-zimowym lub po chorobie),
  • cierpisz na bezsenność oraz chroniczny stres,
  • w przypadku zagrożenia nowotworem jelita grubego (ekstrakt gryczany hamuje rozwój komórek rakowych w jelicie grubym).


Ponadto warto zauważyć, że większość składników aktywnych zawartych w miodzie gryczanym trafia od razu do krwioobiegu i tym samym omija wątrobę. Dzięki temu po ten produkt mogą sięgnąć osoby, które na co dzień zmagają się z problemami w tym obszarze. Właściwości miodu gryczanego są nie do przecenienia, szczególnie dla starszych osób, które znajdują się w grupie ryzyka i którym grozi wiele z wyżej wymienionych dolegliwości. Oczywiście, miód gryczany nie zastąpi medycyny, ale warto wprowadzić go na stałe do swojej diety, ponieważ wspomaga codzienne funkcjonowanie organizmu.


Zawartość substancji odżywczych w miodzie gryczanym

Skoro już znamy pozytywne działanie miodu gryczanego i jego właściwości zdrowotne, to warto rozłożyć ten temat na czynniki pierwsze, czyli przyjrzeć się dokładniej jego zawartości. A trzeba przyznać, że jest ona niezwykle bogata, ale w końcu takie wartości odżywcze nie wzięły się znikąd. Co więc można znaleźć w składzie miodu gryczanego? Całkiem sporo, co doskonale obrazuje poniższa lista.


Miód gryczany zawiera:

  • dużą ilość rutyny, żelaza oraz witaminy C i PP,
  • witaminy z grupy B,
  • fosfor,
  • potas,
  • krzem,
  • miedź,
  • cynk,
  • mangan,
  • sod,
  • duże ilości magnezu,
  • cukry proste,
  • olejki eteryczne,
  • śladowe ilości innych substancji aktywnych.


Na szczególną uwagę zasługuje rutyna, która doskonale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, zarówno wewnętrznie, jak i z zewnętrznie. Rutyna poprawia przyswajalność witamin, wzmacnia mięsień sercowy oraz kondycję naczyń krwionośnych, a ponadto wpływa na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Jednak największą zaletą jest bez wątpienia fakt wspomnianej już przyswajalności, co sprawia, że organizm może maksymalnie wykorzystać zawarte w miodzie składniki na swoją korzyść. Z tego powodu miód gryczany poleca się zarówno dla dzieci i dorosłych w każdym wieku, bo znajduje bardzo szerokie zastosowanie i działa kompleksowo na ciało. Pomaga nie tylko profilaktycznie, ale można go stosować również w leczeniu konkretnych zaburzeń zdrowotnych. Ocena jego właściwości leczniczych to już kwestia indywidualna, jednak nie mamy najmniejszych wątpliwości, że miód gryczany jest dobry dla naszego zdrowia.


Miód gryczany - właściwości kosmetyczne

Właściwości miodu gryczanego znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce, głównie ze względu na zawartość rutyny, która świetnie wpływa na skórę oraz kondycję włosów i paznokci. W naturalnych kosmetykach miody stanowią zazwyczaj od kilku do kilkunastu procent całego składu, co w większości przypadków wystarcza, aby odpowiednio zadbać o swoje ciało. Jednak coraz częstszym rozwiązaniem jest nie tylko spożywanie miodów, ale również wykorzystywanie ich w produkcji domowych maseczek, kremów i okładów na twarz. Jeśli tylko masz czas, ochotę i potrzebę, to możesz przetestować działanie miodowej maseczki na własnej skórze (i to całkowicie dosłownie). Okład z miodu gryczanego wzmacnia naczynia krwionośne, działa nawilżająco i jest świetną pomocą w leczeniu trądziku. Ponadto miód można stosować także na spierzchnięte usta - wystarczy tylko lekko wmasować w nie kropelkę płynu, aby odczuć natychmiastową ulgę. Łatwo więc zauważyć, że działanie miodów jest uniwersalne i kompleksowe, dzięki czemu z pewnością znajdziesz dla nich zastosowanie w swoim domu.

Cena miodu gryczanego

Cena miodów uzależniona jest od kilku różnych czynników, głównie od dostępności upraw, z których mogą korzystać pszczoły. Niektóre rodzaje miodów są stosunkowo łatwe w produkcji (np. miód wielokwiatowy), inne z kolei są dosyć rzadkim wyrobem (np. miód spadziowy). A jak wygląda sprawa miodu gryczanego? Ten wyrób plasuje się gdzieś pośrodku stawki, z lekkim wskazaniem na "trudny do pozyskania". Dlaczego? Miód gryczany jest finalnym efektem zebrania nektaru z kwiatów gryki, których okres kwitnienia wynosi tylko od 3 do 4 tygodni. A to oznacza, że miód gryczany jest produkowany wyłącznie przez jeden miesiąc w roku. Jednak nie tylko krótki okres kwitnienia wpływa na cenę, ale również trudna dostępność ekologicznych, naturalnych i czystych upraw tychże kwiatów. W naszej firmie stawiamy na ekologię, co oznacza, że lokalizujemy pasieki na obszarach oddalonych od fabryk, ruchliwych ulic oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu możemy zmaksymalizować pozytywne działanie naszych wyrobów, poprzez usunięcie z nich niepożądanych substancji. Mimo wszystko miód gryczany nie jest drogim produktem. Wprost przeciwnie - możesz go kupić już za kilka złotych, co jest bez wątpienia najlepszą inwestycją we własne zdrowie. Zainteresowany? W takim razie koniecznie sprawdź naszą ofertę, bo mamy pewność, że znajdziesz tutaj dokładnie to, czego potrzebujesz.